Galerie "Milešovka - r. 2011"

Milešovka - r. 2011

Milešovka, nejvyšší hora a královna Českého Středohoří (837 m.n.m.), největrnější místo v ČR (bezvětří je zde pouze 8 dní v roce), nejvíce bouřek, proto se německy jmenuje Donnersberg, Hromová hora.

Meteorologická observatoř byla na vrcholu Milešovky vystavěna v průběhu let 1903 – 1904 a dnes je známa jako nejstarší česká horská meteorologická stanice. Součástí observatoře je vyhlídková věž, která je za poplatek 30,- Kč zpřístupněna veřejnosti. Milešovka převyšuje okolní krajinu o více než 350 metrů a nabízí tak ideální panoramatické rozhledové místo.

Z Milešovky je třetí nejkrásnější výhled na světě, napsal v roce 1819 svému příteli o Milešovce Alexander von Humboldt. Tento přírodovědec a zakladatel moderní geografie se na Milešovku každý rok vracel a dokonce několikrát na vrchol Milešovky provázel i pruského krále.

Z rozhledny lze spatřit na V - Krkonoše, Jizerské hory, Ještěd, Lužické hory; J - Šumava, Pražská plošina, Říp, za jasného počasí Alpy; JZ - Český les; Z - Krušné hory (Cínovec); S - Krušné hory (východní část), Děčínský Sněžník.

Byli jsme tam na výletě s Honzou M. v neděli 27.11.2011.